Od 1 stycznia 2013 r. będzie nowy instrument: kredyt pod zwrot VAT

05.12.2012

Poniżej prezentujemy fragment wypowiedzi Michała Galejczuka, partnera w Polish Advisory Group, jaka została opublikowana 4.12.2012 w Dzienniku Gazeta Prawna w sprawie planowanych zmian w podatku VAT.

Michał Galejczuk przypomina zaś, że na etapie składania deklaracji VAT nie ma pewności, czy podatnik otrzyma zwrot podatku w deklarowanej wysokości. Urząd skarbowy może też odmówić zwrotu lub zwrócić mniejszą kwotę niż wynikająca z deklaracji.

– Zdarza się, że VAT zwracany jest w ustawowym terminie, a następnie organ wszczyna kontrolę i kwestionuje wysokość zwrotu – podkreśla Michał Galejczuk. Jego zdaniem ocena zdolności kredytowej przy kredytach zabezpieczanych zwrotem VAT może być utrudniona, bo banki nie dysponują narzędziami odpowiednimi do oceny ryzyka podatkowego. – W konsekwencji będą one ostrożnie podchodzić do nowego sposobu zabezpieczania kredytów i ich oferta w tym zakresie będzie skromna, ewentualnie kredyty te będą znacznie droższe od standardowych – mówi Michał Galejczuk.

Eksperci zwracają uwagę, że nowe przepisy są niejasne i nieprecyzyjne. Wątpliwości budzi już to, czy zabezpieczeniem kredytu ma być roszczenie o zwrot podatku czy przekazywane przez urząd skarbowy pieniądze. – Nie ma też jasności np. co do tego, czy uzyskany przez bank zwrot należy traktować jako spłatę części czy całości kredytu – mówi Michał Galejczuk, doradca podatkowy, partner w Polish Advisory Group.

Copyright © 2010 - 2011 Polish Advisory Group  •  Wszelkie prawa zastrzeżone
created by wyzga.com